Special offer

Do eggs really cost too much?

By
Services for Real Estate Pros with Marte Cliff Copywriting

The price of eggs has all kinds of people in a fuss. Inflation has made everything cost more than we think it should, but eggs have outpaced the rest.

Yesterday at our local store, an 18-pack was $5.59. That comes to about 31 cents per egg. A candy bar was $1.39 - about 4 times the cost of an egg. A glazed doughnut was 79 cents, or about 2 1/2 times the cost of an egg.

Meanwhile...

According to www.webmd.com, one egg has only 75 calories but 7 grams of high-quality protein, 5 grams of fat, and 1.6 grams of saturated fat, along with iron, vitamins, minerals, and carotenoids. The egg is a powerhouse of disease-fighting nutrients like lutein and zeaxanthin.

Eating 4 eggs might equal the calories in that candy bar, and I doubt that 2 1/2 eggs comes close to a glazed doughnut in calories. But when it comes to nutrition, the eggs win hands down.

So do eggs cost too much? I guess it depends upon what you're comparing them to.

Comments(15)

Georgie Hunter R(S) 58089
Hawai'i Life Real Estate Brokers - Haiku, HI
Maui Real Estate sales and lifestyle info

"Yesterday at our local store, an 18-pack was $5.59" - I'd say that's a really good deal.  I sell eggs that my hens produce and I sell them for $7/dozen. 

I don't know why we expect food to be cheap... it's not easy to produce it.

Jan 16, 2023 06:20 PM
Marte Cliff

Georgie - I think it depends upon where you are. From what I hear, eggs in the East are much higher than here.

Of course, your customers probably prefer your home-grown eggs over store-bought.

Even at $7 a dozen, that's only 58 cents each for some darn good nutrition.

Jan 16, 2023 07:27 PM
Michael Jacobs
Pasadena, CA
Pasadena And Southern California 818.516.4393

Hello Marte - Food for thought?  It's a question it seems I can't resist.  

Jan 16, 2023 06:42 PM
Marte Cliff

Thanks for the grin, Michael!

Jan 16, 2023 07:28 PM
Anna "Banana" Kruchten
HomeSmart Real Estate - Phoenix, AZ
602-380-4886

Hi Marte well you'd be surprised while at Costco today I was going to pick up eggs but they had none. Zero.  A dozen is about $10 in the local grocery store, slight cheaper at costco for 18.  Will I continue to buy eggs.  Of course.  Can't make a quiche without eggs and that's on the agenda next weekend!  Important stuff  you know!

Jan 16, 2023 08:00 PM
Anna "Banana" Kruchten

Update this week eggs at Costco were 5.99 for 2 dozen.  Apparently some chicken farmers are understanding there is also a food issue......and changing their food.  Thus chickens are laying more eggs.  No kidding.

Feb 02, 2023 07:52 PM
Marte Cliff

It sounds like we're pretty lucky to be paying only $5.59 for 18!

My sister-in-law in Missouri says a gallon of milk and a dozen eggs are each $5 at  her local grocery store.

Jan 16, 2023 09:08 PM
Jeff Masich-Scottsdale AZ Associate Broker,MBA,GRI
HomeSmart Real Estate - Scottsdale, AZ
Arizona Homes and Land Group/ Buy or Sell

I received offers to carry away 4 or 5 dozen eggs when I helped a client buy a 50 acre ranch last May. The Seller had too many eggs and were bringing them into their church to give them away. So when one relates the $7/dozen at the grocery store in Scottsdale this week, they do see a BIT pricey. Hey if I could dangle gold, silver and eggs walking down the street it might be a new fashion statement...just saying. Jeff 😀

Jan 16, 2023 11:14 PM
Kat Palmiotti
eXp Commercial, Referral Divison - Kalispell, MT
Helping your Montana dreams take root

I bought 18 eggs at my grocery store yesterday for right around the same amount - they are definitely cheaper at my Costco but I didn't have the time/interest in visiting Costco!

And yes, it depends on what we are comparing them to as to whether or not they are too pricey. Compared to a year or two ago, they are definitely a lot higher!

Jan 17, 2023 04:57 AM
Nina Hollander, Broker
Coldwell Banker Realty - Charlotte, NC
Your Greater Charlotte Realtor

Good morning, Marte... since I rarely buy a candy bar, it would not occur to me to compare relative pricing of eggs versus candy bars. A bit like comparing apples to oranges if you ask me. :) A year ago I was paying 99 cents for a dozen eggs... today I'm lucky to find a dozen eggs under $4.00. I don't care how anyone slices it, they are expensive now.

Jan 17, 2023 05:20 AM
Brian England
Ambrose Realty Management LLC - Gilbert, AZ
MBA, GRI, REALTOR® Real Estate in East Valley AZ

I love to eat eggs and as you have stated, they are good for our health!  I saw a meme about someone using a sign rider on their listing that said "free eggs with purchase of home", haha.

Jan 17, 2023 05:29 AM
Joan Cox
House to Home, Inc. - Denver Real Estate - 720-231-6373 - Denver, CO
Denver Real Estate - Selling One Home at a Time

Marte, it really won't matter to me what the cost of eggs are, still will buy them.

Jan 17, 2023 06:35 AM
Kathy Streib
Cypress, TX
Home Stager/Redesign

Hi Marte- it's all relative, isn't it?!  I can forego the candy bars (well...let's say...I SHOULD forego them) but there are some recipes that require eggs. I have no idea how families are handling this. The basic dozen eggs at our grocer are $5.14. Before the craziness, I think they were about $1.69/dozen. 

Jan 17, 2023 10:41 AM
Dorie Dillard Austin TX
Coldwell Banker Realty ~ 512.750.6899 - Austin, TX
NW Austin ~ Canyon Creek and Spicewood/Balcones

Hi Marte,

Love your comparison of eggs to a candy bar. I bought organic brown eggs yesterday for $6.18 a dozen which is 51.5 cents a egg. I rarely by candy and it would be dark chocolate if I did. I like an egg and avocado toast for breakfast..it works for me and will continue buying eggs even though they have gone up 3 times the amount of a couple years ago, still a reasonable price for breakfast.

Jan 24, 2023 04:12 PM
Pete Xavier
Investments to Luxury - Pacific Palisades, CA
Outstanding Agent Referrals-Nationwide

Eggcellent advice!

Feb 02, 2023 06:49 PM
Kimo Jarrett
Cyber Properties - Huntington Beach, CA
Pro Lifestyle Solutions

I get my eggs at iHop and Denny's and it's still affordable. By the way, IMO, cheap is a state of mind, 

Feb 03, 2023 07:14 PM
Tim Maitski
Atlanta Communities Real Estate Brokerage - Atlanta, GA
Truth, Excellence and a Good Deal

I always considered eggs at $1.00/dozen to be one of the greatest food deals out there.

At $6.00/dozen it's still ok but the cost per gram of protein,$ .06/gram is now much more than alternatives.  

Now my go-to cheap protein source is pork loin at $2.09/lb at Lidl which is less than $.02/gram of protein.  That's cheaper than the protein from oatmeal.  

The craziest price for candy that I've seen is at the checkout counters at Office Depot.  Regular-sized candy bars are over $3.00!!!!  I always wonder who pays that much for a candy bar?

I also think about the relative value of a gallon of gasoline compared to a gallon of bottled water or even soda.  One gallon of gasoline might take you 20 miles.  That would take you all day to walk.  What's the value of a day's worth of time?

 

 

Feb 04, 2023 06:28 AM
Ed Silva, 203-206-0754
Mapleridge Realty, CT 203-206-0754 - Waterbury, CT
Central CT Real Estate Broker Serving all equally

It may cost more to get the feed delivered as well as the eggs, but the chickens don't cost more to produce. Opportunists all over the place.

Feb 04, 2023 06:59 AM
Diana Dahlberg
1 Month Realty - Pleasant Prairie, WI
Real Estate in Kenosha, WI since 1994 262-308-3563

EGGxactly!  I agree!  I would rather eat 4 eggs a days than 1 candy bar .... it has everything I need for good health!  

75 calories but 7 grams of high-quality protein, 5 grams of fat, and 1.6 grams of saturated fat, along with iron, vitamins, minerals, and carotenoids. The egg is a powerhouse of disease-fighting nutrients like lutein and zeaxanthin.

Feb 08, 2023 07:23 AM