The Dublin Irish Festival '08 kicks off on Thursday, July 31st with the Dublin Pub Crawl and the following list of entertainment starting then on Friday, August 1st.
The Official Website Link is http://www.dublinirishfestival.org/
Come and see the second largest Irish Festival in the US.
Dublin Stage
Friday, August 1
Time | Dublin Stage |
4:15 p.m. | General Guinness |
5:30 p.m. | Vishten |
7:00 p.m. | Patrick Street |
8:30 p.m. | Tannahill Weavers |
10:00 p.m. | Stepcrew |
Saturday, August 2
Time | Dublin Stage |
11:15 a.m. | Knot Fibb'n |
12:30 p.m. | Slide |
2:00 p.m. | Vishten |
3:30 p.m. | Patrick Street |
5:00 p.m. | The StepCrew |
7:00 p.m. | Tannahill Weavers |
9:00 p.m. | Richens/Timm Academy of Irish Dance |
10:00 p.m. | Gaelic Storm |
Sunday, August 3
Time | Dublin Stage |
10:15 a.m. | Authentic Irish Mass |
Noon | Yankee Celtic Consort |
1:00 p.m. | Patrick Street |
2:30 p.m. | Gaelic Storm |
4:00 p.m. | Tannahill Weavers |
5:30 p.m. | Richens/Timm Academy of Irish Dance |
6:30 p.m. | The StepCrew |
8:00 p.m. | Ceremonial Closing |
8:15 p.m. | Finale led by Beth Patterson |
Killian's Celtic Rock Stage
Friday, August 1
Time | Killian's Celtic Rock Stage |
4:15 p.m. | Seanchai & the Unity Squad |
5:30 p.m. | Rathkeltair |
6:30 p.m. | Scythian |
8:00 p.m. | Neck |
10:00 p.m. | Prodigals |
Saturday, August 2
Time | Killian's Celtic Rock Stage |
11:30 a.m. | Roger Drawdy & the Firestarters |
1:00 p.m. | Rathkeltair |
2:30 p.m. | Bad Haggis |
4:00 p.m. | Scythian |
5:30 p.m. | Seanchai & the Unity Squad |
7:00 p.m. | Neck |
8:30 p.m. | Prodigals |
10:00 p.m. | Brother |
Sunday, August 3
Time | Killian's Celtic Rock Stage |
10:15 a.m. | Traditional Catholic Mass |
12:30 p.m. | Roger Drawdy & the Firestarters |
1:30 p.m. | Scythian |
3:00 p.m. | Rathkeltair |
4:30 p.m. | Bad Haggis |
6:30 p.m. | Brother |
Time Warner Trinity Stage
Friday, August 1
Time | Time Warner Trinity Stage |
4:30 p.m. | O'Kelly & Cotter |
5:30 p.m. | |
6:00 p.m. | Festival Dedication |
6:30 p.m. | Beth Patterson |
7:30 p.m. | Makem & Spain Brothers |
9:00 p.m. | Evans & Doherty |
10:30 p.m. | Slide (Ireland) |
Saturday, August 2
Time | Time Warner Trinity Stage |
11:15 a.m. | Ladies of Longford |
12:30 p.m. | Clancy Legacy |
2:00 p.m. | Homeland |
3:30 p.m. | Beth Patterson |
5:00 p.m. | Evans & Doherty |
6:30 p.m. | Slide (Ireland) |
8:00 p.m. | Makem & Spain Brothers |
9:30 p.m. | Brigid's Cross |
Sunday, August 3
Time | Time Warner Trinity Stage |
10:15 a.m. | Interdenominational Service |
Noon | Clancy Legacy |
1:30 p.m. | Brigid's Cross |
3:00 p.m. | Evans & Doherty |
4:00 p.m. | Beth Patterson |
5:30 p.m. | Makem & Spain Brothers |
7:00 p.m. | Homeland |
Scotts Miracle-Gro Irish Thunder & Theater Stage
Friday, August 1
Time | Scotts Miracle-Gro Irish Thunder & Theatre Stage |
5:00 p.m. | Shamrock Club Pipe & Drum |
5:30 p.m. | Richens/Timm Academy of Irish Dance |
6:30 p.m. | Shamrock Club Pipe & Drum |
7:00 p.m. | Brass Band of Columbus |
8:00 p.m. | Milwaukee Irish Arts Theater - "Melody" |
9 p.m. | Richens/Timm Academy of Irish Dance |
10 p.m. | Tartan Terrors |
Saturday, August 2
Time | Scotts Miracle-Gro Irish Thunder & Theatre Stage |
11:30 a.m. | Columbus Police & Fire Pipe & Drum |
Noon | Brass Band of Columbus |
1:30 a.m. | Columbus Police & Fire Pipe & Drum |
2 p.m. | Milwaukee Irish Arts Theater - "Father, Forgive Me" |
3 p.m. | Cyril Scott Pipe Band |
3:30 p.m. | Tartan Terrors |
5 p.m. | Milwaukee Irish Arts Theater - "Melody" |
6:00 p.m. | Ni Chiara School of Irish Dance |
7:00 p.m. | Sister Bernie's Bingo Bash |
8:30 p.m. | Parade of Feis Champions |
10:00 p.m. | City of Chicago Pipe & Drum |
Sunday, August 3
Time | Scotts Miracle-Gro Irish Thunder & Theatre Stage |
10:45 a.m. | Traditional Catholic Mass |
Noon p.m. | Richens/Timm Academy of Irish Dance |
1:00 p.m. | Milwaukee Irish Arts Theater - "Father, Forgive Me" |
2:00 p.m. | Capital City Pipe & Drum |
2:30 p.m. | Cahal Dunne |
4:00 p.m. | Capital City Pipe & Drum |
4:30 p.m. | Sister Bernie's Bingo Bash |
6:00 p.m. | Ni Chiara School of Irish Dance |
7:00 p.m. | Tartan Terrors |
IGS Energy Ceili Dance Tent
Friday, August 1
Time | IGS Energy Ceili Dance Tent |
4:30 p.m. | The Kells |
6:00 p.m. | Shanahan School of Irish Dance |
7:00 p.m. | Feis Warm Up |
8:00 p.m. | Feis Adult Dance Competition |
Saturday, August 2
Time | IGS Energy Ceili Dance Tent |
11:30 a.m. | Vinegar Hill |
1:00 p.m. | Jim Keenan - Clare Orange and Green |
2:00 p.m. | Drowsy Lads |
3:30 p.m. | Jim Keenan - Flight of the Earls (Louvain) |
4:00 p.m. | Jim Keenan & Cape May Ceili Band |
5:00 p.m. | Columbus Celtic Dancers/General Guinness |
6:00 p.m. | General Guinness/ Columbus Celtic Dancers |
7:00 p.m. | Shanahan School of Irish Dance |
8:00 p.m. | Jim Keenan - A Polka Set |
9:00 p.m. | CEILI - Jim Keenan & Cape May Ceili Band |
Sunday, August 3
Time | IGS Energy Ceili Dance Tent |
11:30 a.m. | Regan Dancers |
12:30 p.m. | Columbus Celtic Dancers |
1:30 p.m. | Jim Keenan - The Armagh Set |
2:30 p.m. | Jim Keenan | Cape May Ceili Band |
3:30 p.m. | Richens/Timm Jr. Academy of Irish Dance |
4:30 p.m. | Contra Dance w/ Kate Power / Boys of the Hock |
6:00 p.m. | Cape May Ceili Band |
7:30 p.m. | Richens/Timm Jr. Academy of Irish Dance |
Celtic Music House
Friday, August 1
Time | Celtic Music House |
5:00 p.m. | Begley's Braes |
6:00 p.m. | Grey Larsen |
7:00 p.m. | Sandy Jones & Rick Nelson |
8:30 p.m. | Mossy Moran |
Saturday, August 2
Time | Celtic Music House |
Noon | Killashandra |
1:30 p.m. | Marian Funk |
2:30 p.m. | Randy Clepper & John Sherman |
3:30 p.m. | O'Kelly & Cotter |
4:30 p.m. | Charlene Adzima |
5:30 p.m. | Sue Mogan & Kevin Sutton |
6:30 p.m. | Andy Irvine |
7:30 p.m. | Two Too Many |
9:00 p.m. | Beth Patterson |
Sunday, August 3
Time | Celtic Music House |
Noon | Killashandra |
1:30 p.m. | Randy Clepper | John Sherman |
2:30 p.m. | Craig & Kara |
3:30 p.m. | O'Kelly & Cotter |
4:30 p.m. | Sandy Jones | Rick Nelson |
5:30 p.m. | Sue Mogan & Kevin Sutton |
6:30 p.m. | Begley's Braes |
Shamrock Pub
Friday, August 1
Time | Shamrock Pub |
5:30 p.m. | Bob Ford & the Ragamuffins |
7:00 p.m. | Yankee Celtic Consort |
9 p.m. | Ladies of Longford |
Saturday, August 2
Time | Shamrock Pub |
1:00 p.m. | Aisling |
2:30 p.m. | Bob Ford & the Ragamuffins |
3:30 p.m. | The Kells |
5:00 p.m. | Silver Arm |
6:30 p.m. | Hooligans |
8:00 p.m. | Knot Fibb'n |
9:30 p.m. | Mossy Moran |
Sunday, August 3
Time | Shamrock Pub |
Noon | Aisling |
1:30 p.m. | Vinegar Hill |
3:00 p.m. | Mossy Moran |
4:30 p.m. | Drowsy Lads |
6:30 p.m. | Hooligans |
Wendys Wee Folk
Friday, August 1
Time | Friday, August 1 |
5:00 p.m. | Marian Funk - "Stories and Songs of Ireland" |
6:00 p.m. | John Locke - "Celtic Tales" |
7:00 p.m. | Magician Debbie O'Carroll - "The Irish Magic Show" |
8:00 p.m. | Pirate MacGregor |
Saturday, August 2
Time | Saturday, August 2 |
12:00 p.m. | Pirate MacGregor |
1:00 p.m. | Seonna McDowell - Erin Go Braugh, A Musical Program |
2:00 p.m. | Magician Debbie O'Carroll - "The Irish Magic Show" |
3:00 p.m. | Ceili McDaniel - "Keltic for Kids" |
4:00 p.m. | Candace Mazur-Darman - "Fergus and the Night Demon" |
5:00 p.m. | Michael O'Malley - "Stories from Ireland" |
6:00 p.m. | Seonna McDowell - Erin Go Braugh, A Musical Program |
7:00 p.m. | Pirate MacGregor |
8:00 p.m. | Marian Funk - "Stories and Songs of Ireland" |
Sunday, August 3
Time | Wee Folk Stage |
12 p.m. | Julie McGhee |
1 p.m. | Pirate MacGregor |
2 p.m. | Cathy Jo Smith - "Tales of the Irish Fairy Folk" |
3 p.m. |
Irish Contests - |
4:30 p.m. | Pirate MacGregor |
5:30 p.m. | Candace Mazur-Darman |
6:30 p.m. | Magician Debbie O'Carroll - "The Irish Magic Show" |
Cultural Workshops
Friday, August 1
Time | Cultural Workshops |
6 p.m. | Columbus Feis Adult Language Competition |
Saturday, August 2
Time | Cultural Workshops |
12:30 a.m. | How to Make Soda Bread and Brown Bread - Mary Tracy |
2 p.m. | Knitting - Barbara Murdock |
3 p.m. | Celtic Knotwork - Cindy Matyi |
4 p.m. | Leatherwork - Father Stephen Hayes |
5 p.m. | Copper Repousse - Kathryn Looby |
6 p.m. | Chain Mail Workshop - Megan Murphy |
7 p.m. | Tatting Workshop - Eunice Hayes |
Sunday, August 3
Time | Cultural Workshops |
12:00 a.m. | Chain Mail - Megan Murphy |
1 p.m. | Intro to Celtic Stonecarving - Dan Roth |
2 p.m. | Fingerloop Braiding - Father Stephen Hayes |
3 p.m. | Knitting I - Barbara Murdock |
4 p.m. | Knitting II - Barbara Murdock |
5 p.m. | How to Make Soda Bread and Brown Bread - Mary Tracy |
Music Workshops
Friday, August 1
Time | Music Workshops |
6:30p.m.-8:30p.m. | Singer/Songwriters - Learn about the stories that inspired the lyrics and the melodies.Featuring Robbie O'Connell, Aoife Clancy, Kevin Evans, Sue Mogan and Hilda Doyle |
Saturday, August 2
Time | Music Workshops |
Noon | The Fiddle - Charlene Adzima |
1 p.m. | Irish Bodhran Drum Demo - Michael Vignoles |
2 p.m. | Irish Songs - Aoife Clancy |
3 p.m. | The Harp - Candyce Dunham |
4 p.m. | Guitar - Donal Clancy |
5 p.m. | Tin Whistle - Brian McCoy |
7 p.m. | Irish Song Writing - Robbie O'Connell |
8 p.m. | Jerry Gibson - Bagpipes |
Sunday, August 3
Time | Music Workshops |
Noon | Tin Whistle - Brian McCoy |
1 p.m. | Uillean Pipes - Michael Vignoles |
2 p.m. | Hammered Dulcimer - Andi Wolfe |
3 p.m. | Guitar - John Sherman |
4 p.m. | Flute - Brian McCoy |
5 p.m. | Fiddle - Charlene Adzima |
6 p.m. | Accordion - Marian Funk |
Irish Traditions
Friday, August 1
Time | Irish Traditions |
CLOSED |
Saturday, August 2
Time | Irish Traditions |
1:00 p.m. | History of Irish Traditional Music - Barry Stapleton |
3:00 p.m. | Genealogy - Dwight Radford |
4:00 p.m. | Irish Symbolish - Joseph Keane |
5:00 p.m. | Irish Language 101 - Paul Curran |
6:00 p.m. | Songs from Dublin - Tom O'Carroll |
7:00 p.m. | Irish Wake Traditions |
Sunday, August 3
Time | Irish Traditions |
1:00 p.m. | "Idnat's Year, an Herb Woman" - Julie McGhee |
2:00 p.m. | Irish Comic Songs - Tom O'Carroll |
3:00 p.m. | Irish Language 101 - Paul Curran |
4:00 p.m. | Irish Fairy Faith, History & Tradition - Cathy Jo Smith |
5:00 p.m. | Irish Travellers - Tom O'Carroll |
6:00 p.m. | "From Ireland to Americana"- Bob Ford & Al White |
Spoken Word
Friday, August 1
Time | Spoken Word |
7 p.m. | Storytelling - Joseph Keane |
8 p.m. | Storytelling Roundtable |
Saturday, August 2
Time | Spoken Word |
1 p.m. | Cathy Jo Smith |
2 p.m. | "Tales of the Wild Women of Ireland" - Alan Irvine |
3 p.m. | "Our Trees:Earth's Pillars from past to Present" - Julie McGhee |
4 p.m. | Batt Burns |
5 p.m. | Ancient Irish Saints: Fact & Fiction - Cindy Thomson |
6 p.m. | "From Exile Come: Meditations in Poetry" - Mac McGowan |
7 p.m. | Batt Burns |
8 p.m. | Mystical Tales of Ireland - Michael O'Malley |
Sunday, August 3
Time | Spoken Word |
12 p.m. | Storytelling for All- John Locke |
1 p.m. | Batt Burns |
2 p.m. | Melanie Pratt |
3 p.m. | "Tales of the Wild Women of Ireland" - Alan Irvine |
4 p.m. | Writing Irish History - Cindy Thomson |
5 p.m. | Batt Burns |
6 p.m. | Mystical Tales of Ireland - Michael O'Malley |
Comments(0)